Dış Gebelik Neden Olur?

Dış Gebelik Neden Olur? Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında bilgi almak için hemen sağlık ekibimiz ile iletişime geçin. 0(850) 346 1130

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik, döllenmiş bir yumurta rahmin dışına, en yaygın olarak fallop tüpüne implante edildiğinde meydana gelir. Fallop tüpü büyüyen bir embriyoyu tutmak için yapılmamıştır ve rahim gibi esneyemez. Bu durum annede kanamaya neden olabilir. Dış gebelik, acil tedavi gerektiren,anne adayının yaşamını tehdit eden bir durumdur. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Dış Gebeliğe Ne Sebep Olur?

Çoğu durumda, dış gebelik, yumurtanın fallop tüpünden aşağı ve rahme hareketini yavaşlatan veya bloke eden koşullardan kaynaklanır. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Dış gebelik riski altında olup olmadığımı nasıl anlarım?

Ektopik gebelik geliştirme şansınızı artırabilecek birkaç risk faktörü vardır. Risk faktörü, bir hastalık veya durum geliştirme şansınızı artıran bir özellik veya davranıştır. Aşağıdaki durumlarda dışgebelik geliştirme riskiniz daha yüksek olabilir:

 • Daha önce bir dış gebelik yaşamış olmak
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID) öyküsü, fallop tüplerinizde, rahimde, yumurtalıklarda ve servikste skar dokusunun oluşmasına neden olabilen bir enfeksiyon
 • Fallop tüplerinizde ( tüplerinizin bağlanması olarak da adlandırılan tüp ligasyonu dahil ) veya kasık bölgenizin diğer organlarında cerrahi işlem görmüş olmak
 • Kısırlık öyküsü.
 • Tüp bebek (IVF) ile kısırlık tedavisi görmüş olmak
 • Çikolata kisti
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE)
 • Bir doğum kontrol şekli olan rahim içi araç (RİA) kullanımı
 • Sigara içme öyküsü.

Dış gebelikte yaş aldıkça riskiniz de artabilir. 35 yaş üstü kadınlar, daha genç kadınlara göre daha fazla risk altındadır. Dış gebelik yaşayan birçok kadın yukarıdaki risk faktörlerinden hiçbirine sahip değildir. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Dış gebeliğin erken belirtileri, normal gebelik belirtilerine çok benzer olabilir. Bununla birlikte, dış gebelik sırasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek semptomlar yaşayabilirsiniz:

 • Vajinal kanama.
 • Alt karın, kasık ve alt sırtta ağrı.
 • Baş dönmesi veya zayıflık.

Fallop tüpü yırtılırsa, ağrı ve kanama ek semptomlara neden olacak kadar şiddetli olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Bayılma.
 • Düşük tansiyon (hipotansiyon) .
 • Omuz ağrısı.
 • Rektal basınç.

Tüp patladığında alt karında keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu tıbbi bir acil durumdur ve hemen kadın doğum uzmanınıza başvurmanız veya acil servise gitmeniz gerekmektedir. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Hamile olduğunuzu ve bir doğum kontrolü için rahim içi araç taşıdığınızı veya tüp bebek tedavisi geçmişiniz olduğunu (ameliyatla veya sezaryen sırasında tüplerinizin bağlanması) kadın doğum doktoruna bildirmeniz gerekir. Dış gebelik bu durumlarda daha sık görülür.

Ne Zaman Tıbbı Yardım Alınır?

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamilelik testi pozitif çıkmamış olsanız bile hamile olabilirsiniz. doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Dış gebelik ciddi bir durumdur, bu nedenle hemen doktorunuza görünmeniz önemlidir. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Hamilelik öncesi sağlık sigortası, sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansını artırmak için gebeliklerden önce ve gebelikler arasında yapabileceğiniz şeylere odaklanır.

Bazı kadınlar için vücutlarını hamileliğe hazırlamak birkaç ay sürerken bazı kadınlar için daha uzun sürebilir. Bu ister birinci, ister ikinci veya altıncı bebeğiniz olsun, mümkün olan en sağlıklı hamileliğe hazırlanmanıza yardımcı olacak önemli adımlar vardır.

Öncelikle mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün. Hamile kalmadan önce, gebelik öncesi sağlık bakımı hakkında kadın doğum doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, sağlık geçmişinizi ve şu anda sahip olduğunuz ve hamileliği etkileyebilecek herhangi bir tıbbi durumunuzu sizinle konuşmak isteyecektir. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Ayrıca, daha önceki hamilelik problemlerinizi, halihazırda kullanmakta olduğunuz ilaçları, ihtiyacınız olabilecek aşıları ve bazı doğum kusurlarını önlemek için hamilelikten önce sağlık sigortası yaptırabilir ve anlaşmalı özel hastanelerde SGK’lı kadın doğum uzmanları ile sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Hamilelikten önce yapılan Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında bilgi almak için hemen sağlık ekibimiz ile iletişime geçin.

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve dış gebelik olup olmayacağını belirlemek için genellikle bir hamilelik testi yapmanız gerekecektir. Teşhisi doğrulamak için ultrason taraması ve  kan testlerinin yapılabileceği daha ileri değerlendirme için uzman bir erken gebelik kliniğine sevk edilebilirsiniz. (Dış Gebelik Neden Olur?)

Soru Sor
Whatsapp
Dış Gebelik Neden Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by