Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?

Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi yaptırarak, hamilelikte sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edersiniz. 0(850) 346 1130

Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bebek sahibi olmak isteyen birçok çift için asıl soru, döllenmenin geçip geçmediğinin nasıl belirleneceğidir.

Her şeyden önce, cinsel döllenmenin, vücudun hamile kalmak için en kabul edilebilir koşulları oluşturduğu fallop tüplerinden birinde gerçekleştiğini bilmeniz gerekir. Kural olarak, fallop tüpünün ampullar kısmı döllenme sürecinden sorumludur. Döllenme süreci her zaman bir kadının refahındaki bir değişiklikle kendini göstermez. Çoğu durumda, asemptomatiktir ve tamamen fark edilmez. (Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?)

Döllenme Sürecinin Özellikleri

Günümüzde tıbbi teknolojinin yüksek gelişimine rağmen, hamile kalma anını belirlemek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, laboratuvar araştırma yöntemleri kullanılarak döllenmenin ne kadar süreyle tespit edilebileceğini bilmek önemlidir. Sadece yaklaşık bir hafta sonra teşhis edilebilir. Başlangıçta bu, yerleşmeyle ilişkili bazal sıcaklıkta belirli bir düşüşün mevcudiyeti ile yapılabilir. Ayrıca, döllenme belirtileri, yerleşme kanamasının görünümünü içerir. Bu semptom, tüm hamile anneler için tipik değildir. Genel olarak, döllenme belirtileri çok spesifik değildir, bu nedenle, bir gecikmenin başlangıcından önce döllenmenin varlığını belirlemek mümkün değildir. Yumurtlama döneminde veya yumurtanın yumurtalıktan salınması sırasında hücrenin döllenme olasılığının arttığı varsayılır. Hamile kalma olasılığını arttırmak için yumurtlamadan birkaç gün önce ve sonrasında 2-3 gün içinde cinsel ilişki önerilir. (Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?)

Hamilelik planlıyorsanız, öncelikle bir kadın doğum doktoru randevusu almalısınız. Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi yaptırarak, hamilelikte sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edersiniz.

Döllenme Kaç Gün Sonra Ortaya Çıkar?

İlk aşamalarda, anne adaylarında döllenme belirtileri tespit edilemeyebilir. Bunun nedeni yumurta ve spermin büyüklüğüdür. Füzyonları rahatsızlığa veya ağrıya neden olamaz. Bununla birlikte, bir dizi kadın, döllenme sırasında, çeken bir doğanın karnında ağrı yaşar. Eşdeğerleri bir gıdıklama veya karıncalanma hissi olabilir.

İlk güvenilir döllenme belirtileri, yumurtlamadan sonraki 8-10. gündeki ultrason verilerine göre belirlenir. Daha önceki tarihlerde ultrason, meydana gelen döllenme hakkında herhangi bir bilgi vermez. Hamile kaldıktan iki hafta sonra bile, döllenmenin tek işareti, yumurtanın salındığı yerde ortaya çıkan bir korpus luteum oluşumu olabilir. Embriyoya gelince, onu fallop tüpünün boşluğunda görmek neredeyse imkansızdır. (Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?)

Döllenme ancak embriyo endometriuma yerleşip büyümeye başladıktan sonra tespit edilebilir. Bir kadın, döllenmenin ilk belirgin klinik belirtilerini, ancak gelişmekte olan bir hamileliğin arka planına karşı progesteron seviyelerinde bir artıştan sonra fark etmeye başlayacaktır. Yumurtlama belirtileri görsel olarak mukusun yapısındaki bir değişiklikle belirlenirse, döllenme genellikle tamamen fark edilmeden ilerler. Bu süreç yumurtlamadan çok daha azdır, çevresel koşullara ve çeşitli olumsuz faktörlere bağlıdır. Bu nedenle, bir kadın genellikle bunu ancak adet dönemindeki bir gecikmeden sonra öğrenir. Döllenmenin ne zaman gerçekleştiği hakkında kesin bir fikir yoktur. Kural olarak, bu gecikmeden 2-3 hafta sonra olmaz. Sadece bu dönemde bir kadın anne olabileceğinden şüphelenmeye başlayacaktır.

Tabii ki, ilk döllenme belirtileri çok belirgin olmayabilir, bu yüzden genellikle bunlara dikkat etmezler. Ancak gebelik isteniyorsa veya kadın döllenmeden önce uzun süre kısırlık tedavisi gördüyse, o zaman en ufak belirtileri dinleyecek ve döllenmeyi belirleyebilecektir. (Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?)

Hamile Kalmadan Önce Yaptıracağınız Doğum Paketleri

  • Hamilelik süreci boyunca SGK tarafından karşılanan rutin hamilelik testleri sağlık sigortası kapsamındadır. Siz sadece muayeneleriniz için 15TL SGK katılım payı ödersiniz.
  • Doğum eylemi sağlık sigortası kapsamındadır. Doğumunuzu sezaryen veya normal doğum olarak yapabilir, doğum şeklinize göre fark/ek ücret ödemezsiniz.
  • Diğer sağlık sigortalarında olduğu gibi Doğum Sağlık Sigortası da vergi avantajı ile devlet desteği sağlar. Bu sayede oldukça uygun bir ücrete sigortalı olabilirsiniz.
  • Ayrıca, prim ödemelerinizi vade farkı olmaksızın taksitle ödeme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Devlet Desteği / Vergi Avantajı Nedir?

Kamu çalışanları, özel sektörde çalışanlar, işverenler ve gelirleri üzerinde vergi ödeyen herkes vergi avantajından yani devlet desteğinden yararlanabilirler. Gelir durumunuza göre %15 ile %40 arasında değişim gösteren bir oranda indirim alabilir ve bu şekilde uygun bir ücrete sigortalı olabilirsiniz. Bu devlet desteğinden yararlanmak için tek yapmanız gereken, sigorta poliçenizi işyerinizin muhasebe birimine teslim etmektir.

Döllenmenin Klinik Belirtileri

Döllenmenin ilk klinik belirtileri birçok yönden yumurtlama belirtilerine benzer. Döllenmenin başlamasının ana klinik belirtileri:

  • bazal sıcaklıkta normalin üzerinde artış,
  • genel vücut sıcaklığında hafif bir artış,
  • genel halsizlik ve refahta genel bir bozulma ile ilişkili diğer semptomlar,
  • cilt durumunda bozulma,sivilcelenme,
  • kasık bölgesinde ağırlık ve rahatsızlık,
  • erken gebelik zehirlenmesi belirtileri.

Bu nedenle, döllenme, hamileliğin gelişiminde kilit bir süreçtir. Bununla birlikte, her kadın döllenmenin erken belirtilerini takip etmeyi başaramaz. Ancak bir kadın anne olmaya hazırlandığında ve kendini dinlediğinde, döllenmenin başladığını hissedebilir. (Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım?)

Soru Sor
Whatsapp
Döllenme Olduğunu Nasıl Anlarım? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by