Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?

Döllenme Sırasında Ne Hissedilir? Devlet desteği ve vergi avantajı faydalanarak Doğum Sağlık Sigortasına sahip olmak için uzman sağlık ekibimizle İletişime Geçin.

Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?

Döllenme anı, spermin yumurtayla buluştuğu ve onunla birleşerek yeni bir hayata yol açtığı zamandır. Hamilelik, cinsel ilişki yoluyla veya yardımcı dölleme teknikleri ile doğal olarak gerçekleşebilir. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Yumurtlama ve Hamile Kalma

Her ay yumurtalıklar, fallop tüplerinden rahme ulaşana kadar ilerleyen tek bir yumurta bırakır. Bu yolda spermatozoon tarafından döllenmezse yumurta yok olur ve adet görmeye başlar. Bu nedenle hamile kalma şansını artırmak için yumurtlamanın ne zaman olduğunu anlamak önemlidir. 28 gün süren aylık döngülerde yumurtlama 14. gün civarında gerçekleşir.

Döllenmeden sonraki 30 saat içinde zigot embriyoya dönüşür ve hücrelerinin sayısı giderek iki katına çıkar: üç gün sonra embriyo yaklaşık 16 hücreden oluşur ve şekli böğürtleninkine benzer, bu yüzden buna morula denir. Altı gün içinde embriyo yaklaşık 100 hücreye sahip olur, rahme ulaşır ve sonraki 38 hafta boyunca kalacağı endometriyuma yapışarak kendisini iyerleştirir. Bu ilk haftada kendini gösterebilecek belirtiler şunlardır;

Çoğu durumda, gebe kalmanın ne zaman gerçekleştiğini kesin olarak bilmek imkansızdır. Genellikle sekizinci hafta civarında yapılan ilk ultrason, aslında bebeğin doğru büyüdüğünü bile anlamak için hamileliğin tarihini belirlemeye yarar. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Döllenme Sırasında Ne Hissederim?

Hamilelik oluştuğunda, normalden farklı bir şey hissetmezsiniz. Devam eden bir hamileliğin ilk belirtileri yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkabilir.

Embriyo, döllenmeden yaklaşık 5-6 gün sonra blastosist aşamasına geldikten sonra zona pellucidasından çıkar ve rahme yerleşme sürecini başlatır. Döllenmiş yumurtayı çevreleyen trofoblast adı verilen bir doku da gelişir. Bu trofoblast, blastosistin kendisini rahme yerleştirmesine yardımcı olur. Yerleme, yumurtlamadan yaklaşık dokuz gün sonra gerçekleşir. Bazı kadınlar, adet sırasında olduğundan çok daha hafif olan yerleşme kanaması/lekelenme yaşar ve hatta küçük karın ağrıları olabilir. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Ne Zaman Hamile Kalabilirim?

Her kadının düzensiz olabilen kendi adet döngüsü vardır. Döngü düzenliyse (28 gün süren bir döngü) doğurgan dönem, döngünün ilk gününden 12-14 gün sonra tahmin edilebilir olacaktır, ancak tam olarak çünkü yumurtlamadan 3-4 gün önce bile doğurgan olmak mümkün olacaktır. Döngüler her zaman düzenli değildir ve birinden diğerine farklılıklar olabilir. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Gebelik Testi Ne Zaan Yapılır?

Hamilelik testi her zaman belirli bir duygu anıdır ve adet döngüsü geciktiğinde veya belirli semptomlar yaşarsanız yapılmalıdır. Döllenme ortalama 24 ila 72 saat arasında gerçekleşir, ancak döllenmiş hücreler yaklaşık bir hafta sonra rahimin duvarlarına yapışır. Bu, beta-HCG hormonunun kanınızda dolaşıma başlamasının yaklaşık 7 gün sürdüğü anlamına gelir.

Herhangi bir hayal kırıklığını önlemek için adet döngüsünün sonuna kadar beklemenizi öneririz. Bir haftalık gecikme hamilelik belirtisi olabilir. İdrar testinin sabah erkenden yapılması ve ertesi sabah tekrarlanması tavsiye edilir. Test pozitifse hemenkadın doğum doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Hamile Olduktan Sonra Yapılan Doğum Paketleri Neleri Kapsar?

  • Muayenelerinizde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
  • SGK’ nın belirlediği hamilelik test, tahlil ve tetkikleri sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Hamilelk süresi boyunca, anlaşmalı özel hastanelerin diğer SGK ile anlaşmalı bölümlerinde muayene olabilirsiniz.
  • Bu paketin anne adayı sigortalılarımız tarafından tercih edilmesinin sebeplerinden biri de ortalama %20 devlet destekli olmasıdır.
  • Bebeğiniz doğduktan sonra ilk muayenesi tamamen SGK kapsamında olduğu için ek bir ücret kesinlikle ödemezsiniz.

Sadece Doğum Paketi Nedir?

Sadece Doğum Paketi, gebelik başlangıcında sağlık sigortası yaptırmamış anne adaylarının sadece doğumları için kullandıkları bir pakettir. Doğumunuza saatler kalsa dahi bu paketi satın alabilirsiniz. Bu sigorta ile doğumunuz (normal veya sezaryen fark etmeksizin) poliçeniz tarafından karşılanır, aynı zamanda anestezi ile ilgili giderleriniz de poliçenize dahil edilir. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Aynı hastane ağı içindeki hastaneler arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz hastanedeki SGK ile anlaşmalı hekimler arasında seçim hakkınız vardır ve uzmanlık derecesine göre ek bir ücret ödemeniz gerekmez. Doğumunuzdan sonra gerekirse iki geceye kadar hastane yatışınız sigorta ile karşılanır. Bu süre boyunca size refakat eden kişi için ek bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Doğum paketi almış olmanız vergi avantajından yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Sağlık sigortaları %15 ila %40 arasında değieşn oranlarda devlet desteği ile vergi avantajlıdır.

Kendiniz, çocuklarınız ve diğer aile üyeleriniz için yaptırmak istediğiniz sigorta paketlerinde, paketlere bağlı olarak %15 ile %40 arasında olan vergi avantajından yararlanarak sağlık giderlerinizi oldukça uygun bir rakama mal edebilirsiniz. (Döllenme Sırasında Ne Hissedilir?)

Devlet desteği ve vergi avantajı hakkında daha kapsamlı bilgi almak için (0850) 346 1130 numaralı telefonu arayarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Soru Sor
Whatsapp
Döllenme Sırasında Ne Hissedilir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by