Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu? Devlet Desteği ile uygun fiyata sağlık sigortası sahibi olabilir, bebeğinize ÖBYG avantajını sunabilirsiniz. 0850 346 1130

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?

Adet sancıları denen ağrılar hamilelik sancıları ile karıştırılabilir. Bir gebelik testi yaptırmadan önce ikisini birbirinden ayırmak neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, luteal fazda hissedilen mide ağrısının veya “yumurtalık ağrısının”, ister gebelik oluşmuş olsun, ister adet gelmek üzereyken olsun, aynı kökene sahip olmasıdır, çünkü vücudun yaptığı hormonal çalışmadan kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle özellikle ilk aşamada adet sancılarını andıran ağrıların yaşanması tamamen normaldir. Kan kaybına da neden olabilen yerleşme anından itibaren beta hCG üretilmeye başlar ve vücut yeni hayata uyum sağlamak için önemli ölçüde değişir. Rahim duvarları, embriyonun oluşumunu sağlamak için kalınlaşır, rahmin kendisi yeni yaşama yer açmak için büyümeye başlar. (Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?)

Hamilelikte Adet Sancısı Nedenleri

Hamileliğin erken dönemlerinde yumurtalıklarda ve rahimde ağrı hissetmeniz normaldir ve bu, adet öncesi veya adet sırasında hissettiklerinizi çok andırır. Ağrılar hamilelikle bağlantılı olmayabilir, ancak başka kökenleri olabilir. Örneğin mesane ve bağırsaklar gibi tüm organizma üzerinde sonuçları olabilecek hormonal değişikliklerin etkisinden dolayı olabilir. (Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?)

Hamilelikte Karın Ağrısında Ne Zaman Endişelenmeli

Adet ağrılarının bir uyandırma çağrısı olabileceği durumlar da vardır. Aslında acı, sınırlı, katlanılabilir, dayanılabilir olmalıdır. Sancı, kramp veya sık sık rahatsız edici bir his hissediyorsanız, her şey normaldir. Ancak ağrı ani ve çok şiddetliyse ve hatta daha çok kanama gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa kadın doğum doktoruna başvurulması tavsiye edilir. Riskler aslında:

Hamilelikte adet sancıları tamamen normaldir ve hamileliğin kendisinin yaptığı değişikliklerden kaynaklanır. Bazen vücudun diğer bölgelerine bağlıdırlar, diğer zamanlarda – dayanılmaz ve ani olduklarında veya kan kaybının eşlik ettiği durumlarda – bir kadın doğum doktoruna görünmek iyidir. (Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?)

Yuvarlak Bağ Ağrısı Nedir?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Birkaç kalın bağ, hamilelik sırasında büyürken rahmi çevreler ve destekler. Bunlardan birine yuvarlak bağ denir. Yuvarlak bağ, rahmin ön tarafını kasıklara bağlar: Leğen kemiğini bacaklara bağlandığı alandır. Yuvarlak bağ normalde yavaş yavaş gerilir ve gevşer.

Yuvarlak bağ ağrısı, keskin bir ağrıdır veya daha ziyade, genellikle bir veya iki tarafta alt karın veya kasık bölgesinde hissedilen bir “bıçaklanma hissi” dir. Hamilelik sırasında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir ve doktorlar tarafından normal kabul edilir. Özellikle ikinci trimesterde hissedilir. (Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?)

Yuvarlak Bağ Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bebek ve rahim büyüdükçe, yuvarlak bağ gerilir ve bu da onun gerilme olasılığını artırır. Ani hareketler, bir lastik bandın kopması gibi bağın “hızlı bir şekilde gerilmesine” neden olabilir. Bu keskin bir acı hissine neden olur. Yuvarlak bağ ağrısı, önemsiz bir şekilde egzersizden veya aşağıdakiler gibi yaygın hızlı hareketlerden kaynaklanabilir :

 • hapşırma;
 • öksürük;
 • kahkaha atmak;
 • çok hızlı kalkmak;
 • yatakta hızlı hareket et.

Hamileyken Sağlık Sigortası Yaptırmak İçin Bazı Sebepler

Özel hastanelerdeki muayene ve muayeneye bağlı test ve tahlillerin ücretleri sağlık sorununuza göre değişir. Hamile kalmadan önce sağlık sigortası sahibi olabileceğiniz gibi, dilerseniz hamilelik süreci başladıktan sonra da Doğum Sağlık Sigortası sahibi olabilirsiniz. Fakat sağlık sigortası yaptırırsanız;

 • Sadece 15 TL SGK katılımı ödeyerek, muayene olursunuz.
 • Gerekli görüldüğü takdirde doktorunuzu ve hastanenizi kolayca değiştirebilirsiniz.
 • Vergi avantajından faydalanarak Devlet Desteği ile uygun fiyata sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden sağlık sigortanızı görebilirsiniz.
 • Aynı şirkette ortalama 4 yıl sağlık sigortalı olduğunuzda ÖBYG(Ömür Boyu Yenileme Garantisi) sahibi olursunuz ki bu ilerleyen yaşlarda sağlığınız için oldukça değerlidir. (Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu?)
 • Doğum Sağlık Sigortası yaptırdıysanız, doğum eyleminiz, doğumda 2 geceye kadar hastane yatışınız, oda ve refakatçi giderleri ile doğumdan sonra bebeğin ilk muayenesi topuk kanı , koruyucu aşısı gibi ilk işlemler sağlık sigortası ile karşılanır.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

ÖBYG (Ömür Boyu Yenileme Garantisi), erken yaşta yaptırılabilen bir sigorta türüdür. Aynı zamanda bir sigorta şirketinde 3-4 yıl (süre sigorta şirketine göre değişim gösterir) sigortalı olmanız durumunda da ÖBYG sahibi olursunuz.

Erken yaşlarda sigortalı olmanızın en avantajlı kısmı ÖBYG’dir. Tanısı konulmuş hastalıklarınızın azlığından dolayı, sonradan çıkabilecek olan hastalıklarınız için ek ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Poliçeniz giderlerinizin %100’ünü karşılarken sizler de ÖBYG’nin ayrıcalıklarından yaralanabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur Mu? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by