Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası ile %40'a varan vergi avantajından siz de faydalanın. Deatylı bilgi için bizi hemen arayın. 0(850) 346 1130

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin erken belirtilerini genellemek zor olsa da, bekleyen annelerin çoğu haftalar geçtikçe hamilelik belirtilerinde benzer bir ilerleme gösterir.

Hamileleik Belirtileri Ne Zaman Başlar

İşte hamileliğin ilk haftalarında olması muhtemel olan belirtiler;

2 haftalık hamilelik belirtileri

Son adetiniz yaklaşık iki hafta önce başladı. Doktorların ve ebelerin hamilelik haftalarını sayma yöntemine dayanarak,  2 haftalık dönemde aslında sadece  yumurtlama dönemindesiniz  ve muhtemelen hamile kalmak üzeresiniz. Şu anda yaşadıklarınız muhtemelen normal adet döngünüzle ilgilidir.

3 haftalık hamilelik belirtileri

Yumurtanız başarılı bir şekilde döllenmişse, bu hafta fallop tüpünden rahme doğru yol alırken hücre bölünmesi adı verilen bir süreçten geçer. Orada, döllenmiş yumurta rahminizin zarına yerleşir.

Çoğu kadın 3 haftada çok farklı hissetmez, ancak bazıları küçük bir ” yerleşme lekesi ” fark edebilir veya yorgunluk, hassas göğüsler, mide bulantısı, artan koku alma duyusu, yemekten kaçınma veya daha sık yemek yeme gibi erken hamilelik belirtileri hissedebilir. idrara çıkma sıklaşmaya başlar. (Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?)

4 haftalık hamilelik belirtileri

Normalde son adetinizin başlangıcından yaklaşık 4 hafta sonra adet olursunuz, ancak hamileyseniz bu noktada en net işaret adet gecikmesidir. Birçok kadın 4 haftada hala kendisini iyi hisseder, ancak bazı kadınlar göğüs ağrısı, yorgunluk, sık idrara çıkma ve mide bulantısı fark edebilir. Kadınların yaklaşık üçte biri hamileliğin 4. haftasında mide bulantısı yaşar.

5 haftalık hamilelik belirtileri

Bebeğiniz rahminizde baş döndürücü bir hızla  büyürken, yorgunluk, ağrılı veya şişmiş göğüsler, mide bulantısı ve daha sık tuvalete gitme gibi hamilelikle ilgili rahatsızlıkların daha fazla farkına varıyor olabilirsiniz. (Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?)

6 haftalık hamilelik belirtileri

Çoğu kadın için  sabah bulantısı  6 ila 8 hafta arasında başlar. Ayrıca , hamileliğinizde sizi neyin beklediğini merak etmenin stresinin yanı sıra hormonal değişikliklerden kaynaklanabilecek bitkin ve ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz.

Kadınların yaklaşık yüzde 25’inde erken gebelikte lekelenme görülür. Bu genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak lekelenme veya kanama fark ederseniz, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için sağlayıcınızı arayın.

7 haftalık hamilelik belirtileri

Bu noktada sabah bulantısı başlamış olabilir ve ayrıca pantolonunuzun biraz daha dar olduğunu fark edebilirsiniz. Rahminiz şimdi beş hafta öncesinin iki katı büyüklüğünde.Büyüyen rahminizin mesanenize uyguladığı artan baskı ve böbreklerinizden daha fazla kan süzüldüğü için muhtemelen sık sık tuvalete gitmeniz gerekir. (Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?)

8 haftalık hamilelik belirtileri

Hormon değişiklikleri sizi halsiz ve yorgun hissettirmeye devam ederken mide bulantısı ve kusma da enerjinizi tüketiyor olabilir. Yükselen hormon seviyeleri göğüslerinizi emzirmeye hazırladığı için sütyeniniz biraz sizi sıkmaya başlayabilir. Ayrıca, gece birkaç kez tuvalete gitmek için kalkıyorsanız veya hassas göğüsleriniz yüzüstü uyumanıza engel oluyorsa, uyumakta zorluk çekebilirsiniz. (Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?)

Kadınların 8 haftaya kadar bildirdiği diğer hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Hafif kasık ağrıları veya rahatsızlık hissi (kanama olmadan)
 • Karın şişkinliği
 • Kabızlık
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Burun tıkanıklığı
 • Nefes darlığı
 • Yiyecek istekleri veya isteksizlikleri
 • Baş dönmesi
 • Örümcek damarları
 • Kaşıntılı avuç içi
 • Daha koyu cilt bölgeleri(yüzde, karında veya areolalarda)

Kadın doğum doktorları, hoş olmayan bu semptomların, kadınları gelişimin çok önemli erken aşamalarında embriyoya zarar verebilecek bir şey yutmaktan korurlarsa önemli bir amaca hizmet edebileceğini düşünüyorlar. Ayrıca bazı kadınları hamile olmaları konusunda uyararak, onları yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya ve doğum öncesi bakım aramaya sevk edebilir. (Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?)

Bununla birlikte, en erken belirtiler embriyo oluştuktan sonra başlamadığından, hamile olabileceğinizi varsayın ve belirtileriniz olmadan veya pozitif bir gebelik testi yaptırmadan önce bile kendinize iyi bakın.

Doğum Sağlık Sigortası Avantajları

Hamile kalmadan önce ve hamilelik döneminde sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Doğum Sağlık Sigortası ile;

 • Anlaşmalı özel hastanelerde sadece 15 TL SGK katılım payı ödemesi ile muayene olursunuz.
 • Hamilelik döneminiz boyunca SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemezsiniz.
 • Hastane ve doktor, tercih ve değişikliğinde bulunma şansını yaşayın.
 • SGK anlaşmalı kadın doğum doktorları arasında tercihte bulunabilirsiniz.
 • Hastane yatışları sağlık sigortası ile %100 karşılansın.
 • Sağlık sigortalarında ortalama %20 tutarında vergi avantajı vardır. Devlet desteği ile vergi avantajından faydalanmak için uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçin. 0(850) 346 1130

(Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?)

Soru Sor
Whatsapp
Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by