Dış Gebelik

Dış Gebelik. Hamilelik Öncesi Doğum Sağlık Sigortası sahibi olabilir ve rutin kadın doğum bölümü muayenelerinde sadece 15 TL ödeyebilirsiniz.

Dış Gebelik

Hamilelik döllenmiş bir yumurta ile başlar. Normalde, döllenmiş yumurta rahmin astarına yapışır. Dış gebelik, döllenmiş bir yumurta implante edildiğinde ve rahmin ana boşluğunun dışında büyüdüğünde meydana gelir.

Dış gebelik genellikle yumurtaları yumurtalıklardan rahme taşıyan fallop tüpünde meydana gelir. Bu tip dış gebeliğe tubal gebelik de denir. Bazen, yumurtalık, karın boşluğu veya vajinaya bağlanan rahmin alt kısmı (serviks) gibi vücudun diğer bölgelerinde dış gebelik meydana gelir. Dış gebelik normal şekilde ilerleyemez. Döllenmiş yumurta hayatta kalamaz ve büyüyen doku tedavi edilmezse hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir. (Dış Gebelik)

Dış Gebeliğin Erken Belirtileri

Genellikle, dış gebeliğin ilk uyarı işaretleri hafif vajinal kanama ve kasık ağrıdır. Fallop tüpünden kan sızarsa, omuz ağrısı veya bağırsak hareketi yapma dürtüsü hissedebilirsiniz. Spesifik semptomlarınız, kanın nerede toplandığına ve hangi sinirlerin tahriş olduğuna bağlıdır.

Döllenmiş yumurta fallop tüpünde büyümeye devam ederse tüpün yırtılmasına neden olabilir. Karın içinde ağır kanama olması muhtemeldir. Hayatı tehdit eden bu olayın belirtileri arasında aşırı baş dönmesi, bayılma ve şok yer alır. (Dış Gebelik)

Dış Gebeliğin Belirtileri

İlk başta erken dış gebelik belirtileri olmayabilir. Normal bir hamileliğe çok benzer görünebilirler. Adetinizi kaçırabilir ve karnınızda rahatsızlık ve göğüslerinizde hassasiyet olabilir. (Dış Gebelik)

Dış gebeliği olan kadınların sadece yarısında ana belirtilerin üçü de görülür: Adet gecikmesivajinal kanama ve karın ağrısı. Dış gebeliğin diğer yaygın belirtileri şunlardır:

Dış Gebelikten Sonra

Dış gebelik sonrasında tipik bir hamilelik geçirmeniz zor olabilir. Özellikle fallop tüpünüzü aldırdıysanız, bir kadın doğum uzmanıyla konuşmalısınız. Ve tekrar denemeden önce ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı uzmanlar, vücudunuzun iyileşmek için zamana sahip olması için kendinize en az 3 ay vermenizi önerir.

Tekrar hamile kalırsanız, bir dış gebelik başka bir hamilelik riskinizi artırdığından, doktorunuz gerektiği yerde büyüdüğünü onaylayana kadar vücudunuzdaki değişikliklere dikkat edin. (Dış Gebelik)

Normal bir hamilelikte yumurta, fallop tüpünüzde döllenir. Daha sonra tüpten geçer ve büyümeye başladığı rahme iner. Ancak dış gebelikte yumurta rahminize ulaşmaz. Genellikle, tüpünüzdeki veya yumurtadaki bir sorun nedeniyle fallop tüpünüze takılır. Bazen, döllenmiş yumurta yumurtalığınıza, servikse veya karnınızın başka bir yerine yerleşir.

Dış Gebelikten Sonra Yardım ve Destek

Hamileliği kaybetmek yıkıcı olabilir ve birçok kadın bir aile üyesini veya eşini kaybetmiş gibi aynı kederi hisseder. Genellikle zamanla düzelse de, bu duyguların birkaç ay sürmesi nadir değildir. Kendinize ve eşinize yas tutmak için zaman vermelisiniz. Siz veya eşiniz kaybınızla yüzleşmekte zorlanıyorsanız, profesyonel destek veya danışmalıktan yararlanabilirsiniz. Bu konuda öncelikle kadın doğum doktorunuzala konuşabilirsiniz.

Dış Gebelik Önlenebilir Mi?

Dış gebelik önlenemez. Ancak iyi yaşam tarzı alışkanlıklarını takip ederek risk faktörlerinizi azaltmaya çalışabilirsiniz. Bunlar sigara içmemeyi, sağlıklı bir kiloyu ve diyeti korumayı ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeyi içerebilir. Hamile kalmaya çalışmadan önce sahip olabileceğiniz risk faktörleri hakkında kadın doğum doktorunuzla konuşun.

Hamile kalmayı planlıyorsanız, Hamilelik Öncesi Doğum Sağlık Sigortası sahibi olabilir ve rutin kadın doğum bölümü muayenelerinde sadece 15 TL ödeyebilirsiniz. Anlaşmalı özel hastanelerde sağlık sigortanızı kullanabilir, hastane ve doktor tecihinde bulunabilirsiniz. (Dış Gebelik)

Sağlık Sigortası Yaptırmak İçin Bazı Nedenler

Özel hastanelerdeki muayene ve muayeneye bağlı test ve tahlillerin ücretleri sağlık sorununuza göre değişir. Hamile kalmadan önce sağlık sigortası yaptırdığınızda;

  • Beklenmeyen sağlık harcamalara karşı hazırlıklı olursunuz.
  • 15 TL SGK katılımı ödeyerek, istediğiniz zaman muayene olursunuz.
  • Yatarak tedavi teminatı ile, hastane yatışlarınızda ek-fark ücret ödemezsiniz.
  • Gerekli görüldüğü takdirde doktorunuzu ve hastanenizi kolayca değiştirebilirsiniz.
  • Devlet desteği ile vergi avantajından yararlanarak ortalama %20ekonomik kar sağlarsanız.
  • E-devlet üzerinden sağlık sigortasını görüebilirsiniz.
  • Aynı şirkette 4 yıl sağlık sigortalı olduğunuzda ÖBYG sahibi olursunuz. (Dış Gebelik)

Ayrıca Özel Sağlık Sigortası ile de özel hastanelerde ve muayenehane hekimlerinde sağlık kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Özel Sağlık Sigortası, adından da anlaşılacağı gibi kişiye özel hastane doktor ve seçme hakkı sunan sağlık sigortasıdır. Ayakta ve yatarak tedavi teminatları ile isteğinize özel olarak şekillenen poliçe içeriği, yine size özel olarak fiyatlandırılır. Özel Sağlık Sigortası ile sadece anlaşmalı özel hastanelerde değil, hastane harici özel muayenehane hekimleri ile de sağlık sigortanızı kullanabilirsiniz. (Dış Gebelik)

Soru Sor
Whatsapp
Dış Gebelik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by