Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite

Tüp Bebek Tedavisi - İnfertilite

Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite

Kısırlık Nedir? Kime Tüp Bebek Tedavisi Gerekir?

35 yaşın altında bir bayanın bir yıl boyunca düzenli ve hiç korunmadan cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik elde edilememesi durumuna infertilite yani kısırlık diyoruz.

BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Sağlıklı bir çiftin korunmadan ilişki ile gebelik elde etme şansı ilk 3 ay içinde % 57, 6 ay içinde % 72 ve 1 yılı tamamladığında ise % 85 dir. Yani bir yılı tamamlamasına rağmen % 15 sağlıklı çiftlerde gebelik elde edilemiyor ama artık bu süre sonrasında bir hekim kontrolüne gitmek ve nedenini araştırmak gerekiyor. ( Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite )

Doğal gebelik oluşumu için bekleyebilme süresi 35 yaş üzeri kadınlarda 6 ay, 40 yaş üzeri kadınlarda ise 3 aydır. Ama 3 yıl üzerinde infertil olan çiftler, 6 ay üzeri adet görülmemesi, düşük gibi önceden kötü gebelik öyküsü varsa, vajinismus gibi cinsel ilişkiyi engelleyen bir sorun varsa, anatomik anomaliler varsa, medikal hastalıklar ve orta/ağır endometriozis hastaları bu süreleri beklemeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelidirler. ( Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite )

Doktor kontrolüne gidilmesi gereken durumlarda anne adayı kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gittiği gibi baba adayı eş de üroloji (bevliye) uzmanına gitmelidir. Çünkü infertilite % 30 kadın, % 30 erkek ve % 40’da ise hem kadın hem de erkeğe ait nedenlerden dolayı olur.

Kadının değerlendirilmesi:

Kısırlık nedeniyle gelen her hastaya ayrıntılı jinekolojik muayene yapıyoruz. Yumurtlama (ovulasyon) ve tüplerin durumunu değerlendiriyoruz. Bunlar için bazı kan testleri ve ultrason muayenesi gerekir. Troit hastalıkları, prolaktin yüksekliği gibi hormonal hastalıkları araştırırız. Tüplerin durumunu öğrenmek içim ise rahim filmi-HSG, laparoskopi ve histereskopi gibi ameliyatlar yapılabilir.

Kan testleri için hastalarımızın adetin 2, 3 ya da 4. Günü aç olarak gelmesi gerekir. Ultrason kontrolü ise özellikle vajinal ultrasonografi ile yapılır. Karından yapılan ultrasona göre çok daha kaliteli görüntü verir ve doğru değerlendirmeyi sağlar. Transvajinal yapılan ultrasonun asla rahim yumurtalık yada var olan gebeliğe bir zararı yoktur. ( Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite )

Tedavi Süreci

Tüm değerlendirmelerden sonra durum masaya yatırılır ve ne gerektiğine karar verilir. Tedavi adımlarını bir merdivene benzetebiliriz. Sadece gerektiği adımdan başlamamız gerekir ve hemen son basamak olan tüp bebek tedavisine gitmemek gerekiyor. Tedavinin basamakları arasında sadece anne adayına verilen ilaçlar ile yumurtalıkları büyütmek, cinsel ilişki günü belirlemek ve doğal ilişki planlanabileceği gibi, aşılama ve hatta tüp bebek tedavisine gidilebilir.

Kliniğimizde tüm tanı ve tedavi basamakları tüp bebek dahil olmak üzere yapılmaktadır. Prensiplere bağlı kalarak sadece gereken durumlarda tüp bebek tedavisi yapmayı uygun görüyorum.

  • Ovulasyon indüksiyonu (yumurtalıkların kontrollü büyütülmesi)

Çiftlerin kontrolü sonrasında aşılama ya da tüp bebek tedavisi gerekmiyorsa gebelik şansını artırmak için yumurtalıkları ilaçlar aracılığı ile kontrollü olarak büyütmek ve belli boyuta geldiklerinde çatlatma iğnesi ile ya da olmaksızın ilişki planladığımız yöntemdir. Adet gecikmesi olduğu günlerde kanda gebelik testi ile işlemin başarısı yani gebelik değerlendirilir.

BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

  • Aşılama (IUI) tedavisi

Baba adayının spermiogram testinde sperm sayısı, şekli ve hareketi değerlendirilerek yeterli iyi kalite göremezsek aşılama işlemine geçilebilir. Baba adayının verdiği sperm uygun ortamda işlemden geçirilerek örnekte ki spermlerin sadece iyi kalitede olanların rahim içine enjekte edilmesi yöntemidir.

Anne adayının hazırlığında ise ovulasyon indüksiyonu işlemi ile yumurtalar (foliküller) hazırlanır ve döllenmeye en uygun günlerde aşılama işlemi yapılır. Muayene odasında anestezi ihtiyacı olmadan yapılan ağrısız bir işlemdir. Yine adet gecikmesi olduğu günlerde kanda gebelik testi ile gebelik olup olmadığı değerlendirilir. ( Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite )

  • Tüp Bebek (IVF-ICSI) tedavisi

Üremeye yardımcı yöntemler arasında son ve en yüksek gebelik şansının olduğu basamaktır. Belirli kriterler varsa bu yönteme geçilmesi gerekir, her çifte ilk tedavi yöntemi olarak önermek tıbbi nosyona ve etik değerlere uymaz. Tüp bebek tedavisi yapmak için kriterler arasında;

  • Tüplerin kapalı yada hasarlı anormal olması durumu,
  • İleri kadın yaşı,
  • Anormal sperm sonuçları,
  • İleri derece endometriozis,
  • Bilinen ve bebeğe geçiş riski olan bazı hastalıkların olması (kromozom hastalıkları, talasemi, kistik fibrozis gibi)
  • Tüm diğer yöntemler denenmesine rağmen gebelik elde edilememesi gibi durumlar sayılabilir

Tüp bebek işleminde kontrollü olarak yumurta- foliküllerin büyümesi sağlanır ve yumurta toplama (OPU) gününde anestezi altında yumurtalar toplanır. Baba adayından alınan spermlerin en kaliteli olanları ile yumurtalar aynı ortama konarak döllenmesi beklenir (bu yönteme IVF) ya da spermler direk olarak yumurta içine konabilir (bu yönteme de ICSI denir). ICSI yönteminin başarı oranı IVF den daha yüksek olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Döllenen yumurtalar arasında gelişim iyi olan embriyo/embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi işlemine ET (Embriyo transferi) denilir. Embriyo transferi için anestezi gerekmez. Destekleyici ilaçlar ile süreç takip edilir ve adet gecikmesi ile kanda gebelik testi ile gebelik takibine başlanır. / Op. Dr. Ahmet ÖZEK 20.09.2019 Ankara

Op. Dr. Ahmet Özek Doğum Paketi avantajlarını, artık muayenehane konforuyla anne adaylarımıza sunan değerli kadın doğum uzmanlarımızdandır. 2014 yılında, Koru Çukurambar Hastanesinde göreve başlayan, hastanede başhekim yardımcılığını görevini yürütmüş olan doktorumuz, hala takip ettiği anne adaylarımızın doğumları da Koru Hastanesi’nde yapmaktadır. | Op. Dr. Ahmet Özek Doğum Paketi

Hastanede, hasta memnuniyeti ve teşekkürle geri dönüşler aldığımız, geçmiş beş yılda çok sayıda anne adayımızı takip eden doktorumuz, anne adaylarımıza daha fazla zaman ayırabilmek, daha güçlü bir iletişime sahip olmak ve her zaman yanlarında olabilmek için; Hamilelik dönemi gibi hassas ve bir o kadar da, özel bu dönemde size en iyi koşulları sağlayacak düzenlemeler ve planlamalarla bizzat ilgilenmektedir.

Gebelik takibi ve tüp bebek alanında uzmanlığı olan Op. Dr. Ahmet Özek, aynı zamanda robotik cerrahide tanınmış bir cerrahtır. Geçtiğimiz altı yılda, hamile anne adaylarımıza özel hastanelerde sunduğumuz doğum sağlık sigortası ürünleriyle , birçok avantajı ve fırsatı da beraberinde getirdik. Geçtiğimiz yıl, kadın doğum doktorlarımızla birlikte hazırladığımız doğum paketleri, artık özel muayenehane konforunu da sizlere sunmaya başladı.

Hamilelik İçin Ne Zaman Sağlık Sigortası Yapılmalıdır?

Hamilelik sürecinizi planlarken, öncesinde bir sağlık sigortası yaptırmanızı ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek limitlerle, doğum teminatınızı da almış olmanızı tavsiye ediyoruz. Bir çok sigorta şirketi ve anlaşmalı hastane ile size beklentilerinize uygun çözümleri, hamilelik süreciniz başladıktan sonra da sunabiliyor olsakta; Gelecek için küçük planlar ve buna uygun kararlar size çok şey kazandıracaktır. Hamilelik öncesinde alabileceğiniz doğum sigortası ürünleri için bilgi alabilirsiniz

 

BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

Hamilelik başladıktan sonra  da yapabildiğimiz doğum sağlık sigortaları, Hamilelik döneminde muayenelerinizi, tahlillerinizi ve doğumu karşılar. Alışılagelmiş sağlık sigortalarından farklı olarak; Hamileyken yapılabilmesi gibi önemli bir farklılıkla birlikte; İstediğiniz anlaşmalı özel hastaneyi seçebilmenizi, gerekli görürseniz doktorunuzu ve hastanenizi değiştirme hakkınızı doğuma kadar saklı tutar.

Doğum Sağlık Sigortasının çok fazla anne adayı tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri ise; DEVLET DESTEĞİ ‘dir. Doğum sağlık sigortanız yada doğumdan sonra yeni doğan bebek sağlık sigortası, çocuklarınız, aile bireyleriniz için yaptıracağınız sağlık sigortalarının tümü %15 ile %40 arasında değişen oranlarla vergi avantajına sahiptir. Böylece,  çalışanlar yada iş yeri sahipleri için yıllık gelir vergisi oranınız kadar devlet desteğinden yararlanır. Sağlık sigortanızı %40’a kadar daha uygun fiyatlara maal etmiş olursunuz. Devlet desteği hakkında detaylı bilgi için tıklayın;

Soru Sor
Whatsapp
Tüp Bebek Tedavisi İnfertilite Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by