Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?

Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu? Doğum Sağlık Sigortası ile kadın doğum bölümü muayeneleriniz yalnızca 15 TL. Detaylı bilgi için; 0(850) 346 1130

Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde vücudunuz büyüyen bebek için hazırlanmaktadır.Vücudunuzdaki bu değişiklikler normal kabul edilebilecek kramplara neden olabilir. Bu ağrılar genellikle hafif ve geçicidir.

Hamile kaldığınızda, rahminiz büyümeye başlayacaktır. Bunu yaparken, muhtemelen alt karnınızda veya sırtınızda hafif ila orta derecede kramp hissedeceksiniz. Bu baskı, germe veya çekme gibi hissedilebilir. Hatta tipik adet dönemi kramplarınıza benzer olabilir.

İlk iki trimesterde ilerledikçe, ara sıra kramplar yaşamanız olasıdır. Rahim bir kas olduğundan, her kasıldığında biraz rahatsızlık verme potansiyeli vardır. Bu, birçok hamile kadının yaşadığı dolu mesane, kabızlık, gaz veya şişkinlikten kaynaklanabilir. Egzersiz sırasında veya cinsel ilişkiden sonra dinlenmek için biraz zaman ayırmanız gerektiğini gösteren ağrılar da olabilir. (Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?)

Ağrılarınız dayabılabilecek normallikte olsa bile, bir sonraki  doğum öncesi randevunuzda kadın doğum doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Hamile kadınlar ayrıca hafif kramplara neden olabilen maya enfeksiyonlarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı hassastır. Kadın doğum doktorunuz, sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlamak için bu hamilelik hastalıklarını mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek isteyecektir.

Hamilelikte İlerleyen Aylarda Ağrılar

Rahim büyümeye devam ettikçe, karın krampları da hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. İkinci üç aylık dönemde en az miktarda ağrı yaşamanız gerekir. Ancak bu, rahmi destekleyen bir kas olan yuvarlak bağınızın gerilmeye başlayacağı zamandır. Bu süre zarfında, alt karın bölgesinde keskin ağrılar veya donuk ağrılar hissetmek normaldir. (Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?)

Çoğul gebeliğe sahipseniz, vücudunuz bebekler için fazladan yer açtığından ikinci üç aylık dönemde biraz ağrı bekleyebilirsiniz. Bu son büyüme atağı genellikle üçüncü trimestere kadar tek bir hamilelikte ortaya çıkmaz.

Bazı kramplar normal olsa da, erken doğum belirtilerine karşı dikkatli olmalısınız. Bunlar arasında donuk sırt ağrıları, yoğun kasık ağrısı, vajinanızdan gelen kan veya sıvı veya bir saat içinde beşten fazla kasılma veya kramp bulunur. (Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?)

Doğum Sağlık Sigortası ile kadın doğum bölümü muayeneleriniz yalnızca 15 TL.

Anormal Kasık Ağrıları

Kasık ağrılarınız kalıcı veya şiddetli ise, kadın doğum doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Ciddi bir endişe kaynağı olabilecek bir şeyi görmezden gelmektense, doğru görünmeyen herhangi bir şeyi kontrol etmek daha iyidir.

Dış gebelik belirtisi olarak özellikle şiddetli kramplar her zaman araştırılmalıdır. Araştırmalara göre, hamileliklerin sadece %2’sinden azında görülür. Bununla birlikte, ilk trimesterdeki kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir. Dış gebelik, döllenmiş yumurta rahim boşluğunun dışına yerleştiğinde meydana gelir ve belirtiler tipik olarak altı ila sekiz haftalık hamileyken ortaya çıkar. Çoğunlukla tek taraflı krampların yanı sıra boyun veya omuzda ağrı ve sürekli bir bağırsak hareketi yapma dürtüsü eşlik eder. Dış gebelik belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız, hayati tehlike oluşturabileceğinden hemen acil servise gidin. Ayrıca, kramplarınız alt karnınızın bir tarafına odaklanmış gibi görünüyorsa, kramp şiddetli olmasa bile güvenli tarafta olması için doktorunuzu arayın. (Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?)

Hamileliğin erken döneminde kasık ağrısı ile birlikte herhangi bir vajinal kanamanız varsa, kadın doğum doktorunuzu aramalısınız, çünkü düşük yapıyor olabilirsiniz. Bu semptomlar her zaman düşük anlamına gelmez, ancak doktorunuz neler olup bittiğini anlamak için hCG kan testleri veya ultrason isteyebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısından Kurtulma

Hamilelikle gelen normal kramplardan kurtulmanın yolları vardır. Biraz dinlenmek için pozisyon değiştirmek veya bir süre oturmak veya uzanmak kadar basit olabilir. (Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?)

Bazen kramp, çok fazla şey yaptığınızın veya stresli olduğunuzun bir işaretidir. Kendiniz için birkaç dakika ayırmak hem bedeninizin hem de zihninizin rahatlamasına yardımcı olabilir. Meditasyon veya kontrollü nefes alma gibi gevşeme teknikleri kullanarak kendinizi sakinleştirmeyi deneyin.

Birçok kadın, her gece banyo yapmanın harikalar yarattığını düşünüyor. Ağrı ve sızılarınızın üzerine nazikçe yerleştirilen bir sıcak su şişesi de rahatlama sağlayabilir. Bazı doktorlar elastik bir göbek bandı da önermektedir.

Hamilelikte Kadın Doğum Muayenesi

Hamileliğinizin başlarında bir miktar kramp yaşamanız normaldir. Bu, özellikle ilk bebeğinizse veya önceki gebeliklerden farklıysa, kadın doğum doktorunuza sorularınızı sormamanız gerektiği anlamına gelmez. Dikkatli olmak daha iyidir, bu nedenle kramplarınızın ne kadar uzun ve sık olduğunu not edin ve endişeleriniz varsa bunları kadın doğum doktorunuz ile paylaşın.

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası yaptırarak, kadın doğum bölümü muayenelerinizde 15 TL ödeyin. Her muayenenin kontrol süreci hakkı vardır. Hamilelik rutin test ve tahlillerini de kapsayan doğum sağlık sigortası, geliri üzerinden vergi ödeyen her sigortalıya devlet desteği ile vergi avantajı sağlar. (Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu?)

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrı Olur Mu? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by