Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır? Doğum Sağlık Sigortası ile hamile olduğunuzu öğrendikten sonra sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. 0(850) 346 1130

Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Vajinal muayeneler üreme ve cinsel sağlığın korunmasında önemlidir. Hamilelik, kendinize her zamankinden daha fazla bakmanızı gerektiren çok önemli bir zamandır. Ve bu, doktorunuza çok sayıda ziyareti içeren bir zamandır. Kadın doğum doktorunuz, biri vajinal muayene olmak üzere doğum öncesi kontroller yapacaktır. Doğum Sağlık Sigortası ile hamile olduğunuzu öğrendikten sonra da sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. (Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?)

Vajinal muayene,

 • Bir kadının genital sisteminin muayenesidir.
 • Vulva, vajina, rahim, yumurtalıklar ve fallop tüpleri dahil organları inceler; mesane ve rektum da genellikle muayeneye dahil edilir.
 • Vajinal kanalı açmak için bir spekulum kullanarak dış genital organların görsel muayenesini ve vajinal duvarların ve serviksin iç görsel muayenesini içerir. (Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?)

Vajinadan Gebelik Muayenesi Neden Yapılır?

 • Vajina muayene, düzenli bir kontrolün parçası olarak veya anormal kanama, olağandışı vajinal akıntı veya ağrı gibi semptomları araştırmak için yapılabilir. Hamilelik kontrolleri sırasında da pelvik muayeneler yapılır .
 • Rahim ağzından (serviks) bir hücre örneğinin mikroskobik inceleme ( Pap smear veya Pap testi olarak bilinir) için alındığı rahim ağzı kanseri taramaları için pelvik muayeneler gerekli olabilmektedir.
 • (Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?)

Vajinal Muayene ile Hangi Durumlar Değerlendirilebilir?

Sağlıkla ilgili endişeler veya komplikasyonlar olmadıkça, düzenli hamilelik ziyaretlerinizin bir parçası olarak rutin vajinal muayene yaptırmanız için tıbbi bir neden yoktur. Ancak bu, sağlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bir aşamada çeşitli nedenlerle birine ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmez. Bazı örnekler şunları içerir:

Geçmişte, anlık gebelik testleri ve ultrasonların yaygın olarak kullanılmasından önce, uzmanlar bir kadının hamile olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için rutin bir vajinal muayene yaparlardı. Hamilelik tespiti için özellikle son dönemde çok  kullanılmamakta veya güvenilmemektedir, ancak hamileliğin erken döneminde başka bir nedenle vajinal muayeneye ihtiyacınız varsa, kadın doğum doktorunuz bunları fark etme konusunda size yardımcı olacaktır. (Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?)

Vajinadan Gebelik Muayenesi Nasıl Yapılır?

Vajinal muayene, kadın doğum doktoru tarafından aşağıdakiler kullanılarak yapılabilir:

Eldivenli Parmaklar

Bu, kadının belden aşağısını kısmen soyunmasını ve sırt üstü yatakta yatmasını, dizlerini bükerek, ayaklarını birleştirip rahat bir şekilde dinlenmesini ve dizlerinin rahatça ayrılmasına izin vermesini içerir. Kadın doğum doktoru genellikle eldivenli parmaklarına az miktarda beyaz antiseptik krem ​​sürer ve ilk 2 parmağını rahim ağzını hissedene kadar kadının vajinasına yerleştirir. Aynı zamanda rahmi de hissediyorlarsa (12 haftadan az hamileyken), rahmin üstünü hissetmek için diğer ellerini kadının karnının üstünde kullanacaklardır.

Spekulum

Bu, biraz ördek gagası şeklinde metal veya plastik bir alettir. Kadının sırt üstü yatağa uzanması ve dizleri bükülü olarak rahatça dinlenmesi gerekir. Poposu yatağın alt kenarına dayanmalıdır ve ayakları genellikle yatağın tabanında (veya özel olarak tasarlanmış ayak dayama yerlerinde) biraz daha alçak bir platforma yerleştirilir. Bu pozisyon kadın doğum doktorunun spekulumu doğru kullanmasına yardımcı olur ve işlemi kadın için daha konforlu hale getirir. Bakıcı onu nazikçe kadının vajinasına kaydırmadan önce spekulumun ucu suda ısıtılır. Yerleştirildikten sonra doktor, cihazın ağzını yavaşça açmak için spekulum üzerindeki kolu kullanır. Bu, vajinanın duvarlarını ayırarak kadın doğum doktorunun içeriye bakmasına ve kadının vajinasını, varsa bebeğini ve serviksini görmesine izin verir. (Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?)

Hamileyken Doğum Sigortası Yaptırılabilir Mi?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının 2010 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte anne adaylarının hamile olduklarını öğrendikten sonra da sigortalı olması mümkün hale geldi.

 • Hamilelik başladıktan sonra yapılan doğum sağlık sigortasına muayeneleriniz, testlerini, tahlilleriniz ve doğumunuz dahildir.
 • Hamilelik süresince olacağınız muayenelerde 15 TL SGK katılımı dışında bir ücret ödemezsiniz.
 • SGK kapsamında olan hamilelik rutin muayeneleri, testleri ve tahlilleri sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Normal doğumda, doğumunuz ve anestezi giderleri sigorta ile karşılanır.
 • Sezaryen doğumda, doğumunuz ve anesteziyle giderleri sigorta tarafından karşılanır.
 • Doğum sigortası sayesinde tek kişilik odada refakatçiniz ile birlikte kalabilirsiniz.
 • Doğumda hastane yatışınız iki geceye kadar sigorta kapsamındadır.
Soru Sor
Whatsapp
Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by