Yalancı Gebelik Tedavisi

Yalancı Gebelik Tedavisi Nasıldır? Tamamlayıcı sağlık sigortaları ile muayenelerde 15 TL öder, %40'a varan Vergi Avantajından yararlanırsınız. 0(850) 346 1130

Yalancı Gebelik

Yalancı Gebelik Tedavisi – Bir kadının yalancı gebelik yaşayıp yaşamadığını belirlemek için, kadın doğum doktorunun semptomları değerlendirmesi ve pelvik muayene ve abdominal ultrason yapması yaygındır. Ancak bu, doktorun normal bir hamilelik sırasında sıklıkla meydana gelen, yumuşatılmış bir serviks veya genişlemiş bir rahim gibi bazı fiziksel değişiklikleri bulamayacağı anlamına gelmez. Bazı durumlarda beynin sinyalleri yanlış yorumladığını ve geri kalan belirtilerin ve değişikliklerin ortaya çıkması için ana “suçlular” olan tipik hamilelik hormonlarında bir artış olduğunu unutmamalıyız.

Yalancı Gebelik Nasıl Tedavi Edilebilir?

Yalancı gebeliği tedavi ederken, kadına bunun gerçek bir hamilelik olmadığını ve hissettiği semptomların psikosomatik bir reaksiyonun parçası olduğunu açıklamak çok önemlidir. Etkili bir tedavi oluştururken, ortaya çıkmasına neden olan kökeni ve nedenleri , ayrıca hastanın kişiliğini ve semptomların yoğunluğunu belirlemek gerekir. Genel bir kural olarak, öncelikle test sonuçları veya onlara hamile olmadıklarını söyleyen bir ultrason, özellikle diğer tıbbi sorunlardan kaynaklanmıyorsa, hamilelik belirtilerinin çoğunu azaltmak için yeterlidir.

Ancak yalancı gebeliği olan birçok insan için hamile olmadıklarına dair kanıt bile, onları ikna etmez. Bu durumda bir psikiyatrist veya psikolog gözetiminde olmaları gerekebilir. Bazı durumlarda, psikoterapi ile birlikte psikotrop ilaçlar yardımcı olabilir.

Uzman doktor, psikolojik hamileliği tedavi etmenin nedenlerini keşfetmekle görevli olacaktır: Anne olmanın imkansızlığını kabul edememe, duygusal sorunlar vb.

Yalancı Gebeliğin Tanısı

Genellikle yalancı gebelik vakalarında bildirilen fizyolojik semptomlar arasında şunlar buunur: Adet düzensizliği, şişmiş karın, fetüsün hareket ettiğine dair subjektif duyum, süt salgılanması, memelerde değişiklikler, areolanın kararması, kilo alımı, kusma ve mide bulantısı, rahim ve rahim ağzındaki değişiklikler ve hatta doğum sancıları gibi.

Hamile kalmayı planlıyorsanız, bekleme süresi olmayan Doğum Sağlık Sigortası sahibi olabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortaları ile muayenelerde 15 TL öderken, %40‘a varan Vergi Avantajından da yararlanabilirsiniz. Bilgi için bizi arayın.

Yalancı Gebeliğin Fizyolojik Faktörleri

Aşağıdaki durumlar yalancı gebelik (pseudocyesis) ile ilişkilendirilmiştir:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
 1. Bazı beyin türleri veya organik nöroendokrin patolojileri.
 2. Tekrarlayan kürtajlar.
 3. Menopoz tehdidi.
 4. Sterilizasyon ameliyatı.
 5. Rahim veya yumurtalık tümörleri.
 6. Kistik yumurtalıklar.
 7. Rahim fibroidleri.
 8. Morbid obezite.
 9. İdrar retansiyonu.
 10. Dış gebelik.
 11. Merkezi sinir sistemi tümörleri.
 12. Kısırlık öyküsü.

Yalancı Gebeliğin Psikolojik Faktörleri

Aşağıdaki bozukluklar ve durumlar psikolojik gebelik (psödokezi) ile ilişkilendirilmiştir:

 1. Hamile kalma arzusu, çocuk sahibi olma arzusu
 2. Hamilelik korkusu
 3. Hamilelik ve anneliğe karşı düşmanca tutumlar konusunda kararsızlık.
 4. Cinsel kimlikle ilgili zorluklar.
 5. Stres.
 6. Histerektomi ile ilgili yas.
 7. Çocuklukta şiddetli yoksunluk.
 8. Önemli ayrılık kaygısı ve boşluk hissi.
 9. Çocuk cinsel istismarı.
 10. Şizofreni.
 11. Endişe.
 12. Duygudurum bozuklukları.
 13. Duygulanım bozuklukları.
 14. Kişilik bozuklukları.

Yalancı Gebeliğin Sosyal Faktörleri

Yalancı gebelik ile ilişkili olabilecek sosyal yönler bunalr olabilmektedir;

 1. Düşük sosyoekonomik durum.
 2. Gelişmekte olan ülkelerde yaşamak.
 3. Sınırlı eğitim.
 4. Kısırlık geçmişi.
 5. İstismarcı bir partnere sahip olmak.
 6. Anneliğe yüksek değer veren bir kültür.

Yalancı Gebelik Tedavisi

Yalancı gebelik, kişinin hamile olduğuna kesin olarak inandığı ve hatta bazı fizyolojik belirtilerin olduğu belirli bir somatik bozukluktur. İlk adım jinekoloğa gitmek ve bir ultrasonla şüpheleri gidermektir. Uzmanlar çiftin test sırasında hazır bulunmasının daha iyi olduğunu çünkü bu şekilde kadını ikna etmenin daha kolay olduğunu söylüyor. Test yapıldıktan sonra ciddi bir psikotik durumdan kaçınılması gerektiği için bir psikoloji uzmanının tavsiyesi gerekli olacaktır. Kadında adet düzensizliği gibi fiziksel somut belirtiler varsa ilaç yazılabilir ve psikolojik dengesizliklerle ilgili sorunlar ortaya çıkarsa psikoterapi çok yardımcı olabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde Sağlık Sigortası 

Bebek sahibi olma kararı, hayatınızdaki önemli adımlardan biridir. Özellikle ilk kez anne olacaklar için doğumla ilgili pek çok soru işareti vardır. Hamilelik öncesi dönem; doğurganlığı artırmak, hamilelikte yaşanan sorunları azaltmak ve doğumu iyileştirmek için hayatınızı şekillendireceğiniz dönemdir. Bu süre içinde hastaneye gitmeniz ve düzenli obstetrik muayene yaptırmanız yararınızadır. Hamileliğin seyrini ve doğum kalitesini iyileştirmek, sağlıklı bir bebeğin doğumunun da temelini oluşturmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası sahibi olarak, anlaşmalı özel hastanelerde ve özel muayenehane hekimleri ile, ihtiyacınıza uygun teşhis, tanı ve tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Sadece doğum eylemi için değil, SGK kapsamındaki kadın hastalıklarının tedavisinde de sağlık sigortanızı kullanabilir, tamamlayıcı sağlık sigortası ile yalnızca 15 TL katılım payı ödemesi ile muayene olabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Yalancı Gebelik Tedavisi Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by