Yalancı Gebelik Belirtileri

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir? Anlaşmalı özel hastanelerin  tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum doktorlarıyla 15 TL ödeyerek muayene olabilirsiniz. 0(850) 346 1130 

Yalancı Gebelik Belirtileri

Hamilelik testi negatif olsa bile, bazen bir kadının hamile olduğunu hissetmesi mümkündür. Ve o anlarda hamileliğin tüm belirti ve semptomlarına sahip olursunuz: yorgunluk, şiddetli yeme isteği, yorgunluk ve hatta mide bulantısı gibi.

Bununla birlikte, adet dönemi geldiğinde, gebe kalmanın gerçekleşmediği açıktır, bu nedenle başlangıçta, ortaya çıkan semptomlar özellikle hamileliğin kendisinden kaynaklanmaz. Gerçek şu ki, birçok uzmanın inandığı gibi, hamile kalmaya çalışırken hamile hissetme deneyimi çok nadir değildir. Aksine, kafada olabilecek ya da çok fazla olmayan “hayali belirtiler” hissetmek mümkündür. Yalancı gebelik isminin yanı sıra, bazıları artık kullanılmasa da hayali gebelik, histerik gebelik, psikolojik gebelik olarak da adlandırılmaktadır.

Yalancı Gebelik Hakkında

Hamileliğin birçok anne tarafından heyecan verici, benzersiz ve unutulmaz bir an olarak görüldüğü doğru olsa da, her zaman istendiği gibi bitmez. Ayrıca, nadir durumlarda, bir kadın hamile olduğunu hissedebilir veya buna inanabilir, ancak semptomlarının hamilelikten değil, tamamen ve tamamen başka bir şeyden kaynaklandığını keşfedebilir. Yalancı gebelik, aslında gerçekten hamile olmadığınız halde bir bebek beklediğiniz inancından oluşur. Yalancı gebelikte kadınlarda gebelik belirtilerinin tümü olmasa da çoğu görülür.

Sabah bulantısı, sırt ağrısı ve hatta kilo alımı gibi hamile partnerleriyle aynı semptomların çoğunu geliştirme eğiliminde olan erkeklerin yaşadığı Couvade Sendromuna benzer bir problemdir.

Yalancı Gebelik Belirtileri ve Nedenleri

Gerçek şu ki, doktorlar yalancı gebeliğin temelinde yatan hem psikolojik hem de fiziksel sorunları yeni yeni anlamaya başladılar. Şu anda kesin nedenler bilinmemekle birlikte, doktorlar vücudu hamile olduğunu “düşünmek” veya “inanmak” için kandırarak hareket edebilen bir dizi psikolojik faktörden şüphelenmektedir.

Çoğu durumda bu, özellikle gebe kalmanın olmadığı anlarda (örneğin, kısırlık, tekrarlayan düşükler veya menopozun yakın gelmesi durumunda) kadının hamile kalmak için hissettiği yoğun istek nedeniyle olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bu durumda vücut, büyümüş göğüsler, şişmiş bir göbek ve hatta cenin hareketi hissi gibi bazı yaygın hamilelik belirtileri üretebilir. Daha sonra, kadının beyni bu sinyalleri yanlış yorumlar, bunun gerçek bir hamilelik olduğuna inanır ve hormonların ( östrojen veya prolaktin gibi ) salınımını tetikler, bu da gebeliğin gerçek semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Yalancı gebelik belirtileri söz konusu olduğunda, kadında gerçekten hamileyken ortaya çıkan hemen hemen aynı belirtilerin ortaya çıkması yaygındır. Bu, örneğin bulantı ve kusmanın başlamasını, büyümüş ve hassas göğüsleri, meme uçlarındaki değişiklikleri (süt üretimini içerebilir), şişmiş bir göbek, kilo alımı, adet gecikmesi ve hatta cenin hareketleri gibi hissetmeyi içerir.

Bu belirtiler birkaç hafta, birkaç ay, hatta birkaç yıl sürebilir. Vakaların sadece küçük bir yüzdesinde kadının doğum sancılarına benzer semptomlarla hastaneye gitmesi bile mümkündür.

Yalancı Gebeliğin Ana Belirtileri

Psikolojik gebelik olarak da adlandırılan yalancı gebelikte, zihin beden üzerinde hareket eder ve hükmeder, psikosomatik reaksiyonlara yol açar. Çok istemesine rağmen çocuk sahibi olamamak, diğer semptomların yanı sıra önemli bir stres ve endişe durumuna yol açabilir.

  • Hormonlar, daha az yumurtlama ve adet döngüsünü durdurma noktasına kadar değişebilir.
  • Hem progesteron hem de prolaktin artar ve hamilelik sırasında ortaya çıkan tipik semptomlara yol açabilir.
  • Gerçek bir hamilelikte, hamilelik olmadan meydana gelebilecek mide bulantısı ve kusma olabilir. Bu belirti günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.
  • Artan progesteron seviyelerinin neden olduğu yorgunluk ve uyuşukluk hissi olabilir.
  • Daha büyük göbek ve göğüsler psikolojik bir hamilelikte de görünebilirler. Aslında göğüsler, şişkinlik ve boyutlarının artmasının yanı sıra, hamile kadınlarda olduğu gibi özel bir hassasiyet gösterebilir.
  • Gerçek gebeliklerde olduğu gibi anne sütü üretimi olabilir.
  • Bunu yaşayan kadınlar, sözde bir fetüsün hareketlerini bile hissedebilirler.

Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi Yaptırabilir Miyim?

Evet. Tabii ki bir doğum paketi (doğum sağlık sigortası) sahibi olabilirsiniz. Hamilelik Öncesi Doğum Paketleri çocuk sahibi olmayı planlayan fakat henüz hamile olmayan anne adaylarımız tarafından tercih edilen bir sağlık sigortası türüdür. Bu sağlık sigortası sayesinde hamileliğinizin başlangıcından itibaren doğum paketinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha önce yaptırmış olduğunuz bir sağlık sigortasına sahipseniz, bu sigortanıza ek olarak doğum teminatı ekletebilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca doğum muayenelerinizin, testlerinizin, tahlillerinizin, tetkiklerinizin, beklenmedik hastane yatışlarınızın ve doğum eyleminiz sağlık sigortası ile karşılanır.

Anlaşmalı özel hastanelerin alanlarında uzman tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum doktorlarıyla birlikte hamilelik sürecinizi ve deneyiminizi rahat bir şekilde tamamlarsınız. Hamileyken sağlık giderlerinizi düşünmek durumunda kalmazsınız.

Soru Sor
Whatsapp
Yalancı Gebelik Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by