Hamile Kalma Belirtileri

Hamile Kalma Belirtileri Nelerdir? %15 ila %40 oranında vergi avantajından faydalanarak Doğum Sağlık Sigortası sahibi olmak için uzman sağlık ekibimizi arayın. 0(850) 346 1130

Hamile Kalma Belirtileri

Hamilelik sırasında önemli hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu bir takım semptomlara neden olur. Bazı kadınlar hamilelik belirtilerini hemen yaşarken, bazılarında sadece birkaç tane olabilir. Çok erken hamilelik belirtileri (meme hassasiyeti gibi) adet gecikmesinden önce, gebe kaldıktan altı ila yedi gün sonra ortaya çıkabilirken, diğer erken gebelik belirtileri (lekelenme gibi) yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkabilir. (Hamile Kalma Belirtileri)

Hamileliğin Fiziksel Belirtileri

 • Hassas ve büyümüş göğüsler. Hamilelikten sonraki ilk günlerdeki hamilelik belirtileri arasında meme değişiklikleri (gebe kaldıktan 1-2 hafta sonra) yer alır. Areola adı verilen meme uçlarının etrafındaki alan da koyulaşabilir.
 • Uyuşukluk ve yorgunluk. Yorgunluk da hamile kaldıktan sonraki ilk günlerde hamilelik belirtileri arasındadır. Hamileliğin erken döneminde, progesteron hormonu seviyesi keskin bir şekilde yükselir ve bu da uyuşukluğa neden olabilir.
 • Kusma ile mide bulantısıBu hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkıyor? Günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen sabah bulantısı, genellikle hamile kaldıktan sonraki ikinci ve sekizinci haftalar arasında ortaya çıkar.
 • Baş dönmesi ve bayılma . Bunun nedeni kan damarlarının genişlemesi, kan basıncının ve kan şekeri seviyelerinin düşmesi olabilir. Bazı kadınlar, rahimde hafif kramplar gibi erken günlerde hamilelik belirtileri yaşarlar.
 • Baş ağrısı ve sırt ağrısı. Birçok hamile kadın sık sık baş ağrısından şikayet ederken, diğerleri sırt ağrısı yaşar.
 • Uykusuzluk. Hamilelik testinden önce hamileliğin bir başka ilk belirtisidir. Nedenleri stres, fiziksel rahatsızlık ve hormonal değişiklikleri içerebilir. (Hamile Kalma Belirtileri)
 • Tat tercihlerinde değişiklik. Hamileliğin diğer semptomlarının çoğu gibi, bu yeme alışkanlıkları da hormonal değişikliklere bağlanabilir.
 • Sıcaklık. Hamileliğin erken belirtileri arasında bir sıcaklık (37-37.5) bulunur.
 • Gecikmiş adetler. Hamileliğin ilk belirtilerinin ortaya çıkması ne kadar sürer? Doğurganlık çağındaysanız ve beklenen adetiniz olmadan bir hafta veya daha uzun süre geçtiyse hamile olabilirsiniz. Ancak adet düzensizliğiniz varsa bu belirti yanıltıcı olabilir.
 • Lekelenme. Hamileliğin ilk belirtisidirYerleşme kanaması olarak bilinen bu kanama, döllenmiş bir yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunmasıyla, yani hamile kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra meydana gelir.
 • Şişkinlik, mide ekşimesi. Hormonal değişiklikler mide ve yemek borusu ile ilgili sorunlara neden olabilir – bunlar 2 haftalık hamileliğin yaygın belirtileridir. (Hamile Kalma Belirtileri)
 • Kabızlık. Hormonal değişiklikler sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur ve bu da kabızlığa ( gecikmeden sonra hamilelik belirtileri) yol açabilir .
 • Sık idrara çıkma. 5.haftada yaygın bir hamilelik belirtisi olan normalden daha sık idrara çıkabilirsiniz. Hamilelik sırasında, vücuttaki kan miktarı artar ve böbreklerin mesaneye giren fazla sıvıyı işlemesine neden olur. (Hamile Kalma Belirtileri)
 • Burun akması. Bu semptomun ortaya çıkması, östrojen hormonunun aşırı üretimi ile ilişkilidir.
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi. Bu, yumurtlamadan sonra hamileliğin bir işaretidir.
 • Artan tükürük. Aynı zamanda hormonal değişikliklerle de ilişkilidir. (Hamile Kalma Belirtileri)
 • Kokunun iyileştirilmesi. İlk iki haftadaki hamilelik belirtileri bazı kokulara karşı hassasiyete neden olabilir ve tat alma duyusu değişebilir.

Hamileliğin Güzel Yanı, Doğum Sağlık Sigortası

Doğum Sağlık Sigortası, hamileliğinizin başından itibaren sahip olabildiğiniz bir sigorta ürünüdür. Öyle ki, sanılanın aksine, hamileliğiniz başladıktan sonra da doğum teminatlı bir sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. SİGORTA PARTNER AŞ. olarak biz, 2010 yılında yürürlüğe giren yasa ile, sağlık sigortaları için sigortalılarımıza hizmet veriyoruz.

Doğum Sağlık Sigortası ile, muayenelerinizde 15 TL öderken, hamilelik içinde yapılması gereken rutin testler için ek ücret ödemesi yapmazsınız. Sadece kadın doğum bölümünde değil, ihtiyacınıza göre diğer SGK ile anlaşmalı bölümlerde sağlık sigortasını kullanabilirsiniz. Normal ve sezaryen doğum ile, standart anestezi giderlerinin de içinde olduğu bu sağlık sigortası, aynı zamanda devlet desteği ile vergi avantajlıdır.

Vergi Avantajı Ne Demek?

Gelirinize göre ödediğiniz poliçe tutarının %15 ila %40’ı oranında vergi avantajı olarak geri ödeme alabilirsiniz. Poliçenizi işyerinizde muhasebe birimine vererek, bu destekten hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz

Hamileliğin Duygusal Belirtileri

Adet gecikmesinden önce hamileliğin ilk belirtileri psiko-duygusal belirtileri içerir.

 1. Ruh hali.
 2. Sinirlilik.
 3. Güvenlik açığı, gözyaşı.
 4. Değişkenlik.
 5. Depresyon.

Bunların hepsi, birçok kadının bildirdiği, erken hamileliğin duygusal belirtileridir. Vücuttaki hormon seviyelerindeki hızlı değişikliklerle ilişkili yüksek duygu duygularını ve hatta ağlama nöbetlerini tanımlarlar. Ayrıca 4.haftada hamilelik belirtileri, PMS (adet öncesi gerginlik) tarzı huysuz hissetmenize neden olabilir. Ek olarak, kadınların yaklaşık %15’i hamilelik sırasında depresyon veya kaygıdan muzdariptir. Ve doğumdan sonra, bu koşullar devam edebilmektedir. Bu durumda, bir doktordan yardım istemek daha iyidir.

Ruh halinizi iyileştirmek için elinizden gelen her şeyi yapın: bolca dinlenin, iyi beslenin, yeterince uyuyun, sevdiğiniz şeyleri yapın ve kendinizi şımartın. (Hamile Kalma Belirtileri)

Soru Sor
Whatsapp
Hamile Kalma Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by